Witam serdecznie wszystkich zainteresowanych!!!
 

Przedstawiam wstępny, krótki pomysł na zagospodarowanie "Jatek" jako obiekt kulturalny.

JATKI DLA MUZYKÓW, PLASTYKÓW, GRAFIKÓW

************
Na samym początku należy zrobić tutaj Salę Koncertową.
Brakuje na terenie naszego miasta miejsca na różnego rodzaju koncerty, czy to muzyki rockowej, hip-hop, czy klasycznej. Jatki jako obiekt dość wysoki i nawet zaniedbany idealnie nadaję się do takiej działalności. Uważam, że do realizacji tego rodzaju działania, nie potrzeba dużych nakładów finansowych i od tego można zacząć ożywianie tego miejsca.
Sala Koncertowa to nie piękne wnętrza, wspaniale wyszykowane, tylko klimat samego wydarzenia i bycia w tej społeczności bawiącej się wspólnie.

 "Jatki" stałyby się również obiektem prób zespołów muzycznych z terenu naszego miasta i okolic, gdyż z tym też jest dziś problem.

Ciągle rośnie zapotrzebowanie na salę koncertową. Wiem, że wiele znanych zespołów, planując trasy koncertowe, omija Ostrów, gdyż nie ma odpowiedniej sali. W dzisiejszej sali kinowej są krzesełka i pochyłość podłogi, Scena Kotłownia jest niska, a na podłodze są wykładziny dywanowe, hale sportowe są za duże, a w szkołach nie można organizować tego typu imprez i koniec. Gdy w 2007 roku odbył się koncert Zespołu Happysad na Scenie Kotłownia przyszło 300 osób, w tym prawie połowa z sąsiednich miast. To był dowód, że jest zapotrzebowanie na salę koncertową, podobną do Sceny Kotłownia, tylko że wyższą, z twardą podłogą, dokładnie taką, jaką są JATKI.
Koncerty mogą odbywać się na początku w sezonie letnim ze względu na koszty ogrzewania!!!

Moim zdaniem rozpoczęcie działalności powinno zacząć się od rzeczy prostych, nie wymagających dużych nakładów finansowych.
Trzeba pamiętać, że Miasto ma większe potrzeby niż remont kolejnego obiektu kulturalnego. Dlatego uważam, że rzecz należy robić regularnie, powoli w miarę możliwości finansowych. Większość środków powinno się szukać z funduszy zewnętrznych i głównie z nich realizować remonty oraz kolejne inwestycje.
Nie trzeba robić już, natychmiast, ale nie można też zostawić tego na zerowym poziomie!
Zacząć od jednego działania, jednej sali, jednych drzwi.

Najważniejsze, aby określić cel stworzenia takiego obiektu. Kto będzie z tego korzystał? Czemu ma służyć i co będzie się w nim działo? Czym obiekt będzie żył i czym się charakteryzował?
Co da mieszkańcom? Trzeba określić, czemu i komu ma służyć codziennie!!!??? Obiekt będzie wykorzystany dobrze tylko wtedy, gdy znajdą się w nim działające grupy, które poprzez swoją pasję oraz pracę będą działać i realizować własne projekty na rzecz mieszkańców.
Należy stworzyć umowę partnerską pomiędzy właścicielem obiektu (Urząd Miasta), a stowarzyszeniem kulturalnym, powołując do życia instytucję o roboczej nazwie SCENA JATKI.
Wspólnie starać się o środki z zewnątrz oraz przekazać odpowiednim osobom prowadzenie poszczególnych działań.

Z biegiem czasu oprócz Sali Koncertowej opisanej powyżej, widzę  w "Jatkach" Galerię Sztuki z wystawami naszych malarzy, fotografów, grafików,
poszczególne pomieszczenia do nauki gry na różnych instrumentach (może szkoła muzyczna), Klub Filmowy, Studio Nagrań, mały bufet (otwarty wtedy kiedy trzeba, a nie non-stop), jarmarki swojskich wyrobów i wiele innych, które będą potrzebne i możliwe do zrealizowania w tym miejscu.

Scena Kotłownia jest przykładem tak powstałej działalności. Zaczynaliśmy od zera, ale mało kto już o tym pamięta :)

 Mam nadzieję, że  pomysł spotka się z Państwa aprobatą i przyłączycie się!

Rafał Swaczyna